Chovatelská stanice britských koček Dream of Silesia

Standard plemene

Původ: Britské kočky jako plemeno vznikly kolem roku 1900 ve Velké Británii. Domácí krátkosrsté kočky zde chovatelé křížily s tehdejšími předchůdci perských koček. Zpočátku bylo plemeno chováno pouze v barvě modré. Zatím se chovatelé v Evropě také pokoušeli o vyšlechtění krátkosrsté mohutné kočky, ale tady se kočka v podstatě stejného vzhledu jmenovala evropská krátkosrstá.K tomuto šlěchtění používali také angorské kočky a předchůdce dnešních peršanek Aby byl kolem tohoto plemene ještě větší zmatek, chovatelé ve Skandinávii chovali také evropské krátkosrsté kočky, které ale odpovídali úplně jinému standardu než kočky evopské např. v Německu nebo Nizozemí. Nakonec přece jen došlo k uspořádání tohoto chaosu a evropskými kočkami se od 1.1.1982 nazývají kočky, které odpovídají evropským kočkám ze Skandinávie a mohutnější podsaditější kočky z pevniny byly zařazeny do plemene britských koček.

Ještě i dnes se občas používají perské kočky v chovu britských koček pro udržení typu. Těmto křížením také britské kočky vděčí za mnoho nových barev, ve kterých se nyní chovají. Nedávno byly uznány i britské kočky s odznaky (tzn. kočky ve stejném vybarvení jako siamky). Není výjimkou se dnes setkat na výstavě s britkou v barvě lilové, čokoládové, činčila, mramorované nebo stříbřité. A podle znalců se můžeme těšit na další barvy.

Povaha: Kočky tohoto plemene jsou známy svou vyrovnanou a příjemnou povahou. Jsou snášenlivé, přátelské a mají velkou schopnost se přizpůsobit. Dospělé kočky jsou méně aktivní a nedávají svou přítomnostu v bytě tolik najevo, jako malé kotě. Není v jejich povaze se dožadovat pozornosti. Protože jsou velmi dobromyslné, vychází většina z nich i s dětmi. Předpokladem ovšem je dobrá socializace kotěte, to znamená, že od malička musí vyrůstat ve středu rodiny ve společnosti lidí.

Tělo: Od obyčejných krátkosrstých domácích koček se odlišuje kvalitou srsti a stavbou těla, které je mohutné dobře osvalené, s širokým hrudníkem a krátkými osvalenými zády. Britka má být středně velká až velká, nohy jsou poměrně krátké s mohutnými tlapkami, Silný ocas je krátký až středně dlouhý s kulatou špičkou. Celkově musí působit podsaditě.

Hlava: Vypadá velmi masivně, je kulatá s plnými tvářemi a širokou lebkou. Krk je krátký, svalnatý. Malé uši, zakulacené. Oči velké, kulaté, mohou mít různé barvy v závislosti na barvě srsti. Široký nos je krátký a rovný. Brada je mohutná a dobře vyvinutá. Dospělí kocouři mají masivnější hlavu a tzv. "kocouří tváře".

Srst: Hustá, silná, pružná, mírně odstávající.

Barvy: Britské kočky se mohou vyskytovat v mnoha barvách nejznámější je asi modrá, ale známe i černou, bílou, krémovou, modrokrémovou, želvovinovou, lilovou, čokoládovou, kočky bikolor a trikolor, se stříbřitostí a s tabby kresbou.